Като начало моделът трябва да прецени кой са силните му страни, чрез които би могъл да се реализира и да наблегне със снимки на тях.
Броят на снимките варира, но обикновенно са 10-15, максимум 20 (Доколкото знам, това се прави от чисто психилогична гледна точка. 20 снимки се разглеждат за около 4 минути, а е доказано, че човек задържа вниманието си върху нещо за около 4 минути.)
Трябва да се включват кадри на лице, 3/4 тяло, цял ръст. Като се подберат различни пози, светлина и грим. Хубаво е да се включат снимки с разнообразен тип облакло (официални вечерни тоалети, бански /бельо/, ежедневна, бизнес мода, спортни облекала.
Изискванията за размерът на снимките са различни в различните страни.
Броят на фатографите не е важен, но е добре те да са професоналисти, за да могат да обяснят на начинаещия модел как да се представи добре пред обектива. Важно е да се покаже разнообразие и умение на модела да влезе в роля.
Може черно белите и цветните снимки или да са равни като брой, или след 1 черно бяла да следват 3-4 цветни. Като най-хубавите снимки се подреждат от дясната страна.
И за последно има една мисъл, че моделът е точно толкова добър, колкото най-лошата му снимка. Затова е по-добре те да са по-малко, но качествени.
Това са правила и идеи за създаване на професианално портфолио, които съм успала да намеря през времето, в които работа кото модел. Надявам се да са ви полезни.